Грип та ГРВІ: лікування та профілактика

За офіційними статистичними даними, щороку в Україні реєструється від 3 до 5млн. випадків захворюваності на грипта ГРВІ. Найбільш висока захворюваність характерна для дітей у віці від 3 до 14 років.Зростання захворюваност івідзначається в холодну пору року.Зогляду на високу ймовірність розвитку серйозних ускладнень грипу, профілактичні заходи є невід'ємною частиною боротьби з інфекцією.

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з імовірністю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі2 метрівнавколо/Files/images/medsestra/32477_html_2141df3c.png хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є:

- підвищена температура тіла;

- біль у горлі;

- кашель;

- нежить;

- біль у м'язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

- сильна блідість або посиніння обличчя;

- затруднення дихання;

- висока температура тіла, що довго не знижується;

- багаторазове блювання та випорожнення;

- порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

- болі у грудній клітці;

- домішки крові у мокроті;

- падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Інфекційний контроль: прості речі рятують життя

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

Навіть якщо ознак хвороби немає:

/Files/images/medsestra/profilaktika-orvi-1.jpg - Уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

- Користуватися одноразовими масками при необхідності – щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник.

- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму.

- Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.

Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

- Залишатися вдома при перших ознаках хвороби – не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для декого з них.

- Не бігати до лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби.Ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Більше того, лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я – обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.

- Ізолювати хвору людину – виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і по можливості триматися на відстані2 метривід хворої людини.

- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання – аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Групи ризику

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:
діти до 5 років (особливо – діти до 2 років),
вагітні жінки,
люди віком від 65 років,
люди з надмірною вагою,
хворі на діабет,
хворі на хронічні серцево-судинні захворювання,
хворі на хронічні захворювання легенів,
люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями,
люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Що лікує грип

Лікувати грип можна за допомогою:

- Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

- Препаратів, що пом'якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом'якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом'якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом'якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.

Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар можна за допомогою парацетамолу.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.

Що не лікує грип:

- Антибіотики – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

- Гомеопатичні препарати – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу.

- Імуностимулятори, імуномодулятори – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

- Народні засоби – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.

Докладніше про ГРВІ

/Files/images/medsestra/doktor_3_.jpg Для звичайної людини що застуда, що ГРВІ, що ГРЗ— абсолютно аналогічні і тотожні поняття, і позначають одні й тіж хвороби і симптоми. Кашель, нежить, головний біль табіль угорлі, загальна розбитість,слабкість тощо. Тим часом, фахівці чітко розмежовують ці формулювання.

Наприклад, слово застуда рідко можна почути від лікаря, тому що це термін непрофесійний, побутовий.

ГРЗ - абревіатура, яка розшифровується як гострі респіраторні захворювання, і позначає хвороби, що характеризуються запаленням верхніх дихальних шляхів і передаються повітряно-крапельним шляхом.

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція)— більш вузька класифікація, коли точно відомо, щодане захворювання має вірусну природу. До ГРВІ належать грип, парагрип, аденовірусна інфекція, РС-інфекція. Простіше кажучи, ГРВІ - целише один звидів ГРЗ, незважаючи нате, щобагато людей, серед яких єілікарі, вже звикли поєднувати цепоняття водне.

Давайте докладніше розглянемо види ГРВІ.

·Грип

Цей термін також часто є підміною понять. Все що викликає високу температуру, кашель, нежить і загальну слабкість ми звикли називати грипом. Тим не менш, грип має особливий вид збудників (вірусів грипу близько 200) і характерні симптоми. Грип зазвичай починається раптово і відразу з важких симптомів. Він характеризується дуже високою температурою (39-40), яка стабільно тримається протягом 3-5 днів, присутністю сухого кашлю, який викликає болі за грудиною, запаленням гортані та нежиттю. При грипі часто спостерігається сильна інтоксикація організму, тому побічними симптомами можуть бути помутніння свідомості, обширні кровотечі зноса, внутрішні крововиливи, геморагічна пневмонія таінше.

·Парагрип

Зазвичай проходить легше, ніж грип. Температура невисока, тримається 2-4 дні. Найнеприємніше при цій ГРВІ— сухий гавкаючий кашель ісильний нежить. Небезпечним симптомом може бути звуження гортані (круп), особливо уважно потрібно стежити застаном дітей, хворих напарагрип, так якцей стан може призвести доудушення.

·РС-інфекція

Температура рідко вище 38 градусів і тримається 3-7 днів. РС-інфекція характеризується болісним, сухим кашлем, розвитком бронхіту, при неправильному лікуванні якого можливий розвиток пневмонії або загострення бронхіальної астми.

Класифікація ГРВІ

ГРВІ класифікуються по важкості перебігу: розрізняють
легку,
середньотяжкі і
тяжкі форми.

Визначають тяжкість перебігу на підставі вираженості катаральної симптоматики, температурної реакції та інтоксикації.

Лікування ГРВІ

Зі стандартним перебігом хвороби лікування зазвичай проводиться у пацієнта вдома.
Обов’язкові постільний режим, тепле пиття, препарати для боротьби з симптомами захворювання, легке, але корисне ібагате живильними речовинами харчування, прогрівають процедури і інгаляції, рекомендований прийом вітамінів.

Багато з нас знають, що температура— це добре, оскільки саме таким чином організм бореться з інфекцією. Збивати температуру можна тільки втому випадку, якщо вона піднялася вище 38 градусів, тому що після цієї позначки з’являється загроза для мозку і серця пацієнта. Також необхідно пам’ятати, що антибіотики при ГРВІ незастосовуються, так як вони показані для ГРЗ виключно бактеріального походження (наприклад, ангіни), а ГРВІ викликається вірусами.

Основним симптомом ГРВІ є болісний сильний кашель. Необхідно знати, що це не просто рефлекс, а спроби організму вивести з легенів і бронхів мокротиння, що містить хвороботворні мікроорганізми. Для того, щоб полегшити відкашлювання, фахівці рекомендують прийом спеціальних препаратів. При цьому дуже важливо, щоб ліки м’яко діяли наорганізм, ослаблений вірусами, і крім основної дії додатково надавали протизапальний і противірусний ефект.

Підхопивши ГРВІ, важливо не тільки подбати про своє одужання, але і не стати причиною епідемії вірусу. Прикривайте ніс і рот при кашлі та чханні, частіше провітрюйте приміщення, носіть марлеву пов’язку і змусьте близьких одягнути її— і хвороба не затримається надовго у вашому домі.

Імунітет після перенесеної інфекції нестійкий,короткочасний. У зв'язку з/Files/images/medsestra/rdwTSgZypQE.jpg численністю і різноманіттям типів і сироварів збудника можлива багаторазова захворюваність на ГРВІ в однієї людини за сезон. Приблизно кожні 2-3 роки реєструються пандемії грипу,пов'язані з виникненням нового штаму вірусу.

Патологічні зміни ураженого вірусами епітелію дихальної системи сприяють зниженню його захисних властивостей, що може призвести до виникнення бактеріальної інфекції та розвитку ускладнень.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.