Історія закладу освіти

Історія школи, наче історія народження річки, могутній та стрімкий потік якої бере початок з маленького джерельця. У кожної школи своя історія, неповторна і багата яскравими подіями та значущими віхами шкільного життя.

Таку ж славну історію має і Черняхівська загальноосвітня школа, яка в жовтні 2011 року отримала статус школи І-ІІІ ступенів. Вона була однією з перших успішних шкіл, в яких вводилися нові методи навчання, завдячуючи свої перемоги наполегливій праці вчителів, учнів, всіх, хто зробив важливий внесок для покращення умов та якості навчання.Черняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Житомирської області

4 вересня 1958 року районна газета «Колгоспник Черняхівщини» писала, що ЦК КПУ і Рада Міністрів УРСР прийняла рішення про відкриття з нового навчального року перших 28 шкіл з восьмирічним строком навчання.
Ці школи мали працювати за новими навчальними планами і програмами, які забезпечують учням завершене коло знань з основ наук та підготовки їх до праці на виробництві.

Особлива увага приділяється політехнічній підготовці і трудовому вихованню учнів. Для дівчаток, починаючи з 5-го класу, запроваджується домоводство.

Кожна школа матиме свою навчально-дослідну ділянку. Обладнуються фізичний та хіміко-біологічний кабінети, навчальні майстерні по дереву, металу, робочі кімнати для занять із ручної праці, кабінет домоводства, спортзал.З’явилась така школа і в містечку Черняхові. Приміщення школи було збудоване в 1958 році і мало служити для відкриття зооветеринарної школи, але було передано у відомство Міністерства освіти.

З 1 вересня 1958 року почала діяти в даному приміщенні Черняхівська восьмирічна школа, як експериментальна. На вересень школа була лише збудована, але не оштукатурена, неготове опалення. Все-таки зиму вчителі та учні зустріли в новому приміщенні.

Першим директором школи було призначено Прокопчука Василя Івановича, завучем – Іщенка Миколу Романовича. До навчання за новими планами і програмами приступили 245 учнів.

Навчально-виховний процес здійснювали 25 вчителів. Слід відзначити, що в школі були вчителі які нагороджені значком «Відмінник народної освіти» (Ф 2723 оп. 1 ед. хр. 1041).

У новому двоповерховому будинку школи обладнуються фізичний і хімічний кабінети, навчальні майстерні і робочі кімнати для занять з ручної праці. Біля приміщення школи створюється навчально-дослідна ділянка. Будується географічний майданчик.Школа отримала 2, 5 гектара орної землі, на якій розміщено навчально-дослідні ділянки із сівозміною, яка запроваджена у місцевому колгоспі. На гроші, одержані за реалізацію продуктів з ділянки, школа закупила 94 саджанці фруктових дерев, якими засадили один гектар саду. Крім саду на ділянці розміщені ягідник, городина, розсадник фруктових дерев та ягідників.Працюючи на дослідній ділянці, учні навчалися, як з маточного розсадника смородини вирощувати кущі, щеплювали та окуліровували фруктові дерева, вирощували урожай сільгоспкультур. Зусиллями педагогів та учнів був створений прекрасний сад, що особливо чарував черняхівців навесні та восени.

Школа була експериментальною, однією з перших в Україні, тому і педагогічний колектив підбирали ретельно. Цим займався обласний відділ народної освіти. Роботи в перші експериментальні роки вистачало. Вчителі давали свої рекомендації до навчальних програм. В основному дослідна робота велася у початкових класах та з окремих предметів: історії, географії, математики.

Кожного кварталу приїжджали вчені з науково-дослідного інституту педагогіки України.Експеримент підтвердив доцільність переходу семирічних шкіл на восьмирічний термін навчання. І вже наступного року восьмирічне навчання було запровадженим по всій республіці. Семирічна освіта відійшла у минуле. В цьому є заслуга і нашої школи, яка сіяла і сіє розумне, добре, вічне. Черняхівська восьмирічна школа відразу ж стала престижною і в Черняхові.

«На 1 вересня йшли як на велике свято,- згадує Іваницький Петро Романович,- в новеньких костюмчиках, кожен в руках ніс букет квітів, всі діти схвильовано йшли навчатися до 1-го класу в нову школу. До навчання ставились дуже відповідально.»

Гарних результатів роботи в ті перші роки домоглися вчителі Войтенко Л. Я., Корейко В. А., Сахненко О. А., Корнілов М.М. Активно працював учнівський комітет. З метою підтримання дисципліни в класах школи і додержання чистоти в класних кімнатах було запроваджено перехідний червоний вимпел учкому, що допомагало адміністрації і вчителям у налагодженні дисципліни і порядку.Вимпел в суботу присуджувався класові, який протягом тижня підтримував дисципліну, чистоту і мав 100% відвідування (Ф 2327 оп, 1 ед, хр. 528).

Біля школи росло багато дерев, були клумби з квітами. За приміщенням їдальні були дослідні ділянки, де учні вирощували овочі, які віддавали до їдальні. Влітку на ділянках учні проходили практику. На подвір’ї школи біля криниці був «зелений клас». Він був обнесений дощаним невисоким парканом, всередині були лавки і стіл. Там проводили заняття з природи. На місці дитячого садка і нової школи був великий фруктовий сад. Його насадили діти. Існувала традиція: коли діти йшли до 1-го класу то обирали собі дерево і доглядали за ним під час навчання в школі.

Черняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Житомирської області«В школі був спортивний зал. Поряд – буфет, де діти могли за 4 копійки купити молока, а за 2 копійки чаю, пиріжків. З іншого боку спортзалу був музей. Де нині бібліотека була піонерська кімната» - згадує учениця школи Маліновська Валентина Степанівна.

«Першим директором школи був Василь Іванович, якому у 2008 р. виповнилось 90 років. Працювало приблизно 15 учителів. Було відкрито 8 класів в яких навчалось близько 240 учнів, в кожному класі було всередньому по 40 учнів. Біля саду був географічний майданчик, де були прилади для визначення сили та напрямку вітру, кількості опадів» - ділиться своїми спогадами Котенко Галина Іванівна.

З 1960 року по 1976 рік директором школи призначено Маліновського Василя Павловича, заступником – Новаківського Павла Омел’яновича, потім Пилипчик Людмилу Прокопівну, пізніше Прокопчука Василя Івановича.

З 1976 року по 1985 рік школу очолює Іщенко Микола Федорович, заступник – Дударенко Ніна Феофанівна.З 1985 року по 1987 рік директором стає Сироїд Микола Антонович.

З 1987 року по серпень 2011 року керує школою Супрунов Аркадій Дем’янович, заступники директора – Антоненко Валентина Іванівна, Поліщук Валентина Петрівна, Мац Світлана Петрівна, Каллер Валентина Андріївна.

В березні 1988 року проведено капітальний ремонт поверхового перекриття школи, яке було в аварійному стані. Влітку 1999 року проведено частковий капітальний ремонт приміщення школи.

21 січня 2009 року стало великим святом для учнів, їхніх батьків та вчителів Черняхівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Саме в цей день, напередодні Дня Соборності України, для них відкрили двері дві просторні спортивні зали. Ця перша черга будівництва нової школи тягнулася цілих 17 років.

Не одне покоління випускників чекало здійснення заповітної мрії. Адже, навчальний заклад, в якому більше 400 учнів, існував без власного спортзалу.На цю подію прибули перший заступник голови обласної адміністрації Володимир Загривний (він патронував будівництво цього проекту), начальник обласного управління у справах сім’ї, молоді та спорту Марія Власенко, голова райдержадміністрації Михайло Ченков, їх заступники, представники будівельних організацій. Всі зібралися у просторому приміщенні. Учні зустрічали гостей як щирих друзів. В урочисту мить традиційно розрізали стрічку.Від обласної та районної адміністрації, районної ради відзначили Почесними грамотами колектив Черняхівського райагробуду, Миколу Шлапака та Андрія Деленгівського – мулярів-штукатурів, Сергія Гречаного – вчителя фізичного виховання Черняхівської ЗОШ І-ІІ ст., а школі подарували телевізор, музичний центр, спортивне обладнання, м’ячі.

25 серпня 2011 року директором школи призначено Галину Миколаївну Шлапак, яка спільно із заступниками з навчально-виховної роботи - Валентиною Андріївною Каллер, та з виховної роботи – Тетяною Володимирівною Іванюхою продовжують гарні традиції, започатковані попередниками.

1 березня 2012 року урочисто відкрито блок «А» Черняхівської загальноосвітньоїЧерняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Житомирської області
школи І – ІІІ ступенів. На святі разом із учнями, педагогами, ветеранами педагогічної праці, батьками, спонсорами, керівниками підприємств, установ, організацій району були присутні голова облдержадміністрації Сергій Рижук, голова Черняхівської райдержадміністрації Сергій Поліщук, голова районної ради Наталія Рибак та інші гості. На відкриття Черняхівської ЗОШ І – ІІІ ступенів почесні гості прийшли з подарунками.

Голова облдержадміністрації Сергій Рижук та голова обласної ради Йосип Запаловський подарували 2 комп’ютерні класи по 15 комп’ютерів у кожному, голова райдержадміністрації Сергій Поліщук – плазмовий телевізор, голова районної ради Наталія Рибак – м’який куточок. Найактивніші учасники процесу добудови були нагороджені почесними грамотами і преміями облдержадміністрації та обласної ради, серед них і кращі вчителі школи Т. П. Столярчук, Н.С. Кобилинська, Л.О Проценко.

Нове приміщення школи розраховане на 864 учнівських місця.

У ньому вводиться в експлуатацію шкільна їдальня на 140 місць, 2 комп’ютерні класи та 7 навчальних кабінетів.

Всі навчальні приміщення укомплектовані новими сучасними меблямиЧерняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Житомирської області

Черняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів сьогодні – це 470 учнів, яких навчають та виховують 48 педагогів ( з яких мають вищу кваліфікаційну категорію – 34, І категорію – 5, ІІ категорію – 2, вчителів-спеціалістів – 4, мають вищий тарифікаційний розряд – 3). Серед вчителів школи мають звання учитель-методист – 8, старший учитель – 17, знак «Відмінник освіти» - 6, знак «А.С.Макаренко» – 2, медаль «Знак пошани» - 1.

За час функціонування школи випущено понад 3500 учнів, які продовжили здобувати середню освіту.

Серед них: інженери, агрономи, лікарі, офіцери, вчителі, працівники міліції, кваліфіковані робітники.На сучасному етапі Черняхівська ЗОШ І-ІІІ ступенів працює над створенням належних умов для навчання та виховання підростаючого покоління.

Перспективними напрямками розвитку школи є удосконалення та модернізація навчально-матеріальної бази, оптимізація навчально-виховного процесу, підвищення якості та результативності навчання та виховання учнів.

Учні школи – неодноразові переможці та призери районних та обласних предметних олімпіад, конкурсів науково-технічної творчості та інтелектуальних турнірів, районної спартакіади школярів.Змістовно заповнений виховний простір школи – працюють гуртки художньої самодіяльності, спортивні секції. Налагоджена тісна співпраця з позашкільними закладами селища.

Г.М. Шлапак, директор Черняхівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.